توضیح وزیر ارتباطات از حمله سایبری به ایران

از ساعات ابتدایی شب گذشته جمعه ۱۷ فروردین ماه دسترسی بخشی از هموطنانمان به شبکه اینترنت در دیتاسنتر افرانت، شاتل، صبانت و … با اختلال مواجه شد و اندکی نگذشت که بسیاری از سایت ها و پایگاه های خبری نیز از دسترس خارج شدند.

از همان اوایل گمانه زنی هایی در رسانه های مجازی و کانال های تلگرامی به جریان افتاد که خبر ازحمله سایبری به زیرساخت های کشور داشت. و گمانه زنی هایی مطرح شد که مبنای این مشکل نیز از حملات شبکه ای تحت آسیب پذیری های Cisco است.

در همان ساعت اولیه محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در حساب توئیتر خود این شنیده ها را تایید کرد و از حمله گسترده سایبری به کشور سخن گفت. در توئیت آقای جهرمی آمده است:

آنچه مشخص است اینکه تاکنون بخش گسترده ای از شبکه های زیرساختی کشور با مشکل مواجه شده اند. مشکلی که به گفته منابع خبری تنها مختص به ‎اینترنت ایران نیست و سوئیچ های ‎سیسکو در کشورهای مختلف هدف حمله قرار گرفته اند و ۱۶۸۰۰۰ سامانه مشابه در جهان در خطر حمله هستند.

از نکات جالب و قابل توجه درخصوص این حمله سایبری می توان به حک پرچم آمریکا در اشاره کرد که به گفته آذری جهرمی و متن منتشر شده روی صفحه نشان از اعتراض به انتخابات های آمریکا دارد.

کانال تلگرامی آخرین خبر نیز در این خصوص اعلام کرده است:برخی منابع و متخصصان اعلام کرده اند حمله امشب به زیرساخت کشور موجب بازگشت تنظیمات سویئچ ها و روتورهای شبکه زیرساخت به حالت اولیه شده است.

طبق آخرین اعلام وزیر ارتباطات از وضعیت حمله سایبری به کشور، بیش از ۹۵ درصد مشکل برطرف شده است. آذری جهرمی نوشت:

دسته‌بندی‌ها: اخبار فناوری اطلاعات

برچسب‌ها: ,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz