درباره بحران چهل سالگی زنان بیشتر بدانید

افزایش سن یکی از دغدغه های اصلی خانم هاست که اکثرا همراه با افسردگی و ناامیدی است. بسیاری از زنان چهل سالگی را آغاز دوران تنهایی و افسردگی خود می دانند .آیا چنین برداشتی از چهل سالگی زنان درست است؟چهل سالگی زنان
تصورات غلط از چهل سالگی زنان

برای بسیاری از زنان چهل سالگی آغاز دوران تنهایی و افسردگی است، این گروه از زنان زندگی خود را در سراشیبی احساس می کنند و بسیاری از لذت ها را برای خودشان حرام می دانند. حال سؤال اینجاست که تصوراتی از این دست تا چه حد صحت دارد؟

چهل سالگی با آغاز افسردگی یا آغاز لذت واقعی زندگی؟
خلاف احساس اغلب زنان چهل سالگی دوران طلایی زندگی آن ها است. بر اساس یافته های به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، زنان در پنجمین دهه زندگی خود می توانند شادتر و سلامت تر از هر زمان دیگری باشند و بهترین رابطه جنسی را تجربه کنند. در واقع، خلاف آنچه به نظر می رسد و باور های خود زنان ۴۴ سالگی بهترین سن برای درک لذت واقعی و عمیق از جنبه های مختلف زندگی است .
آن طور که نتایج مطالعات نشان می دهد، چنانچه زنان با دیدی مثبت به استقبال این دهه از زندگیشان بروند، زیبایی جسمی را تجربه خواهند کرد که تا پیش از این ندیده اند. علاوه بر این، شرایط روحی و جسمی آن ها در ایده آل ترین حالت ممکن قرار می گیرد. این در حالی است که تصورات قالبی در خصوص این دهه باعث می شود بسیاری از آن ها چهل سالگی با بروز بیماری های مختلف هم زمان بدانند. به همین خاطر، بسیاری از آن ها انواع و اقسام بیماری های جسمی و روحی به ویژه چاقی و افسردگی را تجربه می کنند .

در مقطع مقابل زنان مثبت اندیشی که در حال سپری کردن این دهه از زندگی هستند ادعا می کنند هیچ گاه بدنشان را به این اندازه دوست نداشته اند. این احساس مثبت باعث می شود بسیاری از آن ها رژیم ورزش و رژیم غذایی سالم را از زندگی خودشان حذف نکنند.بنابراین، آن طور که واضح است تجربه زنان از چهل سالگی بستگی به رویکرد آن ها دارد؛ اگر در جستجوی زیبایی ها باشند این دهه به بهترین و خوش ترین برهه زندگی آن ها تبدیل می شود و در غیر این به صورت تنها خاطره ای تلخ برایشان به جای می گذارد

زندگی ام به پایان خواهد رسید و من هیچ نکرده ام .
” اما همه اینها منجر به مرگ تدریجی رویاهایم نخواهد شد ”
براساس آمار اعلام شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در واقع رویاهای محقق نشده یکی از دلایل ازدیاد خودکشی در سنین بین ۴۵ تا ۵۴ سالگی است .
علاوه براین، امروزه زنان در سنین بین ۴۴ تا ۵۵ سالگی در خطر ابتلا به افسردگی هستند و برای اولین بار در تاریخ بشر، زنان از مردان غمگین تر هستند و در اکثر موارد، به دلیل محو شدن زنان در خواسته های دیگران! افسرده و بی انگیزه بودن شما، نه به نفع همکارانتان، نه فرزندان و همسرتان و نه حتی به نفع خودتان است . به همین دلیل شادی شما مقدم بر هر چیز دیگریست .

نگران نباشید، هنوز زمان کافی برای تجربیات جدید دارید !
سفیدی موهایم دوباره نمایان شدند. مهم نیست که تا به حال چند بار آنها را رنگ کرده ام، فردا دوباره رنگشان می کنم، فقط دائما یادآوری می کنند که من دو هفته پیش وارد چهل سالگی شدم .
واقعیت این است که تغییراتی در بدنم در حال وقوع است و سفیدی موهایم که هر دم رخ می نماید آخرین مشکلی است که باید به آن بپردازم. بعد از ۴۰ سالگی، متابولیسم بدن کندتر شده، افزایش وزن طبیعی است (در قسمت های خاصی از بدن)، تراکم استخوان ها کاهش می یابد، قوای جنسی کم شده و احتمالا احساس افسردگی غالب می شود .
نیاز به ماموگرافی دارم و متوجه شدم که روابط زناشویی ام سخت تر خواهد بود. پس تعجبی ندارد که این دوران “بحران میانسالی” نام گرفته است . گرچه هیچ چیز بدتر از این نیست که ببینید توانایی های جسمی شما رو به افول است و زمان برای تجربه خیلی از امور رو به اتمام است. برای مادر شدن، برای رسیدن به اهداف شغلی، برای سفر به دور دنیا !

من همه این چیزها را عملا در زندگی به چشم دیدم. پنج سال قبل را به یاد می آورم که نیمه شب با پریشانی از خواب می پردیم و به این فکر می کردم که به هیچ یک از رویاهایم جامه عمل نپوشاندم. تیک تیک ساعت برایم عذابی همچون شلیک گلوله به گلویم بود.

دسته‌بندی‌ها: اخبار علمی

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz