زیان چندصد میلیون دلاری بزرگ‌ترین حمله سایبری تاریخ جهان: اختلال در بیمارستان های انگلیس/ توقف کار در رنو فرانسه

بریتانیا، اسپانیا، پرتغال، روسیه، اوکراین، تایوان، ویتنام، آلمان، فرانسه، آمریکا و دهها کشور دیگر از جمله قربانیان این حمله سایبری هستند.

حمله سایبری‌ به سیستم‌های اینترنتی سازمان ها و ادارات مختلف در ۱۰۰ کشور جهان ضرر و زیان زیادی به این کشورها وارد کرده است که کارشناسان میزان آن را بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها، در روزهای اخیر نهادهای مسئول ایجاد امنیت اینترنتی در ۱۰۰ کشور جهان از حمله اینترنتی بزرگی به سیستم های کامپیوتری کشورهیا خود خبر داده اند.

این حمله سایبری روز جمعه ۲۲ اردیبهشت‌ماه توسط یک سیستم هکری هدفمند (باج افزار) برای دریافت پول از نهادهای اقتصادی و دولتی انجام شد.

بریتانیا، اسپانیا، پرتغال، روسیه، اوکراین، تایوان، ویتنام، آلمان، فرانسه، آمریکا و دهها کشور دیگر از جمله قربانیان این حمله سایبری هستند.

این بزرگ‌ترین حمله سایبری تاریخ جهان بود.

کشورهایی که هدف این حمله قرار گرفته‌اند میزان ضررهای مالی را در حال افزایش عنوان کرده اند که بخشی از آنها در حال حاضر قابل اندازه‌گیری نیست. این حمله همزمان با آغاز تعطیلات آخر هفته در کشورهای غربی اتفاق افتاد و با پایان یافتن تعطیلات و آغاز نخستین روز کاری (دوشنبه) میزان ضررها به صورت دقیق‌تر مشخص خواهد شد.

ویروسی که از سوی هکرها مورد استفاده قرار گرفت به ۲۰۰ هزار سیستم در بیش از ۱۰۰ کشور جهان آسیب رساند. هکرها از طریق هک سیستم‌ها آن‌ها را قفل کردند و در مقابل باز کردن قفل هر سیستم مبلغ ۳۰۰ دلار را به صورت “بیت کوین” (پول اینترنتی) درخواست کردند.

ویروسی که از سوی هکرها مورد استفاده قرار گرفت “وانا کرای” نام دارد. هکرها پیش‌بینی کرده بودند که از این طریق می‌توانند ۶۰۰ میلیون دلار پول به دست بیاورند اما همه نهادهایی که هدف حمله قرار گرفتند به درخواست آنها تن ندادند.

مهمترین کشورها و نهادهایی که مورد حمله قرار گرفتند از قرار ذیل اند:

–    سیستم بیمه درمانی بریتانیا بیشترین آسیب را از این حملات دید. آمارهای اولیه ضرر دهها میلیون دلاری این نهاد بیمه‌ای را نشان می‌دهد.

در بریتانیا چندین شرکت و موسسه اقتصادی نیز هدف حمله قرار گرفتند که از میان آنها می توان به شرکت خودروسازی نیسان شعبه بریتانیا اشاره کرد.

– توقف کار در شرکت خودروسازی رنو در فرانسه

–    کارخانه خودرو سازی رنو در سلوونی

–    شرکت مخابراتی تلفونیکا در اسپانیا

–    سیستم تامین اجتماعی در برزیل بر اثر این حمله هکری به طور کلی از کار افتاد

–    شرکت‌های قطار در نروژ و آلمان

–    در روسیه و هند دولت مجبور شد سیستم‌های کامپیوتری را برای مدتی از کار بیندازد که این امر خود موجب ضرر شرکت‌ها شد.

دسته‌بندی‌ها: اخبار فناوری اطلاعات

برچسب‌ها: ,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz