سامان قدوس کشف بزرگ سال ۲۰۱۷

سامان قدوس در نیمه دوم برابر ونزوئلا در پست هافبک بازیساز راهی میدان شد و نمایشی در خورد توجه ارائه داد. پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ یکی از معضلات تیم کی روش در برزیل عدم حضور بازیکنی بود که به خوبی بتواند وظیفه بازیسازی و ایجاد خلاقیت در پست هافبک بازیساز را در تیم برعهده بگیرد. البته کی روش در آن مقطع مجتبی جباری و علی کریمی دو بازیکن تکرار نشدنی تاریخ فوتبال ایران را در اختیار داشت، اما این دو پا به سن گذاشته بودند و در برنامه های کی روش که به بازیکنانی با قدرت دوندگی بالا نیاز داشت، جایی پیدا نکردند.سامان قدوس

این معضل در جام جهانی و همینطور جام ملت های آسیا ۲۰۱۵ به قوت خود باقی ماند و سرمربی پرتغالی تیم ملی سعی کرد با تغییر پست اشکان دژاگه و مسعود شجاعی که بیشتر به عنوان وینگر شناخته می شدند، مشکل بازیسازی تیم ملی را حل کند؛ با این حال همواره عدم حضور یک بازیکن خلاق پشت مهاجمین تیم ملی یکی از مشکلات تیم ملی و البته محل انتقاد کارشناسان بوده است. سروش رفیعی با درخشش در تراکتورسازی و پرسپولیس بسیاری را امیدوار کرد تا حضور او بتواند جای خالی بازیکنانی نظیر کریمی را در تیم ملی پر کند، اما سبک فوتبال هافبک خلاق الخور قطر به مذاق کی روش خوش نیامد و حضور این بازیکن در اردوی تیم ملی دوامی نیافت، تا پیدا کردن بازیکنی در این پست که در سیستم ۱-۳-۲-۴نقطه ثقل به شمار می رود و نقش بسزایی در طراحی حملات بر عهده دارد، یکی از دغدغه های کی روش باشد.

در حال حاضر اشکان دژاگه کاپیتان اول تیم ملی پا به سن گذاشته و نداشتن باشگاهی که به صورت مداوم او را در جریان مسابقه قرار دهد، باعث شده تا از فرم خوبش فاصله بگیرد. مسعود شجاعی نیز با اتفاقاتی که برای او رخ داده، مدتی است به تیم ملی دعوت نمی شود و بازگشت او به تیم ملی در هاله ای از ابهام قرار دارد. حالا اما با حضور سامان قدوس در لیست نفرات کی روش اوضاع تفاوت کرده است. سرمربی پرتغالی سرانجام بازیکنی را در اختیار دارد که هم قدرت تکنیکی خوبی دارد و هم به واسطه جوانی از قدرت دوندگی بالایی برخوردار است؛ ضمن اینکه قدوس از فهم تاکتیکی بالایی دارد و این ویژگی قرار گرفتن او در برنامه های کی روش را ساده تر می کند.

کی روش که در دو پست وینگر چپ و راست شرایط بسیار مطلوبی دارد و گزینه های متعددی را در این دو پست در اختیار دارد، می تواند از قدوس در جام جهانی در پستی بهره بگیرد که در مدت حضور در فوتبال ایران یکی از معضلات او بوده است. قدوس امروز برابر ونزوئلا در نیمه دوم جایگزین اشکان دژاگه شد و در پست هافبک بازیساز به کار گرفته شود. دقایقی بیشتر از حضور این بازیکن در پست جدیدش نگذشته بود که هوشمندی این بازیکن از یک توپ سرگردان پاسی فوق العاده برای امیری ساخت و امیری نیز به خوبی با یک پاس رو به جلو حرکت قدوس را تکمیل کرد تا گل پیروزی بخش ایران مقابل حریفش شکل گیرد. نمایش امیدوارکننده قدوس مقابل ونزوئلا به احتمال فراوان سبب ادامه حضور او در پست هافبک بازیساز (Playmaker) خواهد شد و با این وصف در جام جهانی نیز قدوس به صورت ثابت در این پست بازی می کند.

تحلیل جالب AS اسپانیا از شکست ناپذیری ایران

روزنامه مطرح اسپانیایی در تحلیلی جالب به دلایل شکست ناپذیری ایران با هدایت سرمربی پرتغالی پرداخت. روزنامه AS اسپانیا بلافاصله بعد از بازی ایران با ونزوئلا که با برتری ۱-۰ ملی پوشان همراه بود در تحلیلی جالب از افکار تاکتیکی کارلوس کی روش به عنوان دلیل اصلی اوج گیری ایران نام برد و نوشت:« برنامه ها و تاکتیک هایی که کارلوس کی روش روی نیمکت ایران مد نظر قرار داد باعث شد این تیم به شکست ناپذیران قاره آسیا تبدیل شود که می تواند در جام جهانی برای هر تیمی خطرناک باشد».

نویسنده این روزنامه ادامه داد:«ایران با تاکتیک و چیدمان ۳-۳-۴ کی روش به خوبی و با هر بازیکنی می تواند از عهده رقبای خود برآید. روشی که در مواقع تدافعی به ۱-۵-۴ تغییر می یابد و اجازه نفوذ به هیچ یک از عناصر تهاجمی رقبا را نمی دهد. برای سرمربی پرتغالی مهم برد است حالا می خواهد با حداقل گل باشد یا با تعداد گل زیاد».

دسته‌بندی‌ها: اخبار ورزشی

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz