سقوط آزاد ارزش پول ترکیه در برابر دلار

صبح چهارشنبه ارزش برابری هر دلار آمریکا در بازار استانبول به بیش از ۳.۸۸ لیر رسید. ۹ ماه پیش هر دلار آمریکا برابر با ۲.۸۵ لیر ترکیه بود.

 ارزش پول ملی ترکیه (لیره) امروز (چهارشنبه) به پایین ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا رسید.

به گزارش عصر ایران در ادامه روند کاهش فاحش ارزش پول ملی ترکیه ، ارزش هر دلار آمریکا در برابر هر لیر ترکیه صبح امروز (چهارشنبه)در بازار استانبول به پایین ترین سطح رسید و با قیمت بیش از ۳.۸۸ لیر در برابر هر دلار آمریکا معامله می شود. ۹ ماه پیش ارزش لیر ترکیه در برابر هر دلار آمریکا حدود ۲.۸۵ بود.

سقوط آزاد ارزش پول ترکیه در برابر دلار

این رقم در حالی است که ناظران پیش بینی می کنند در صورت ادامه روند کنونی ، ازش لیر به احتمال زیاد افت بیشتری خواهد داشت و به رقم تاریخی ۴ لیر (و یا حتی بیشتر) در برابر هر دلار سقوط خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و دیگر مقامات این کشور در ماه های گذشته بارها از شهروندان ترکیه خواسته اند تا از تبدیل لیر ترکیه به دلار و دیگر ارزهای خارجی خودداری کنند.

ناظران اقتصادی نگران تداوم بحران اقتصادی کنونی در ترکیه هستند و برخی از آنها می گویند شرایط ممکن است به وضعیت بحران اقتصادی مابین سال های ۱۹۹۹ -۲۰۰۱ برسد.

ناظران معتقدند کاهش شدید ورودگردشگران خارجی به ترکیه و نیز بحران های داخلی این کشور از جمله احساس ناامنی از بیم حملات تروریستی ، شکاف بین حکومت و اقلیت قومی کرد و نیز تداوم دستگیری هاو تسویه های پس از کودتای نافرجام ۶ ماه پیش در این کشور، آینده ترکیه را نا معلوم و نگران کننده کرده است.

آمارهای وزارت گردشگری ترکیه حاکی است تنها در سال ۲۰۱۶ آمار ورود گردشگران خارجی به شهر استانبول دستکم ۲۶ درصد – بیش از یک چهارم – کاهش یافته است.

از نظر بسیاری از ناظران کاهش ارزش لیر در برابر دیگر ارزهای دنیا نشانه ای از تشدید بحران در اقتصاد ترکیه است.

گفتنی است ارزش لیر از زمانی که حذف ۶ صفر از واحد پول ترکیه اجرایی شد (ژانویه ۲۰۰۵) نزدیک به ۳۰۰ درصد افت داشته است.

در سال ۲۰۰۵ میانگین ارزش لیر در برابر هر دلار آمریکا حدود ۱.۳۴ لیر در برابر هر دلار آمریکا بود.

پس از این سال که در اوج دوران طلایی رشد اقتصادی ترکیه ناشی از اصلاحات داخلی حزب حاکم عدالت و توسعه بود؛  لیر ترکیه سال ها در رقمی در حدود ۱.۸ لیر در برابر هر دلار آمریکا تثبیت شده بود تا زمانی که اعتراضات مربوط به تخریب پارک گزی در میدان تقسیم استانبول – در ژوئن ۲۰۱۳-  آغاز شد و ارزش پول ملی این کشور از آن تاریخ تا کنون به طور مداوم افت داشته است.

ارزش پول ملی ترکیه در ۳ سال گذشته به طور مداوم کاهش یافته ، حتی برخی مردم ترکیه می گویند در دو سال گذشته ارزش پول ملی کشورشان در یک روند معکوس همه ساله یک رقم عقب می رود ، برای مثال آنها می گویند در سال ۲۰۱۵ ارزش پول از بیش از ۲ لیر در برابر هر دلار به حدود ۳ لیر رسید و در سال ۲۰۱۶ به عدد ۴ نزدیک شد و احتمال دارد در سال ۲۰۱۷ با عبور از ۴ به عدد۵ نزدیک شود.

دسته‌بندی‌ها: اخبار اقتصادی

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz