کشف تصادفی آنزیمی که زباله های پلاستیکی را می خورد!

کشف جدید در یکی از آزمایشگاه های بریتانیا می تواند دنیا را دچار یک تحول عظیم سازد تحولی که سالهاست دانشمندان برای نجات کره ی زمین از شر زباله های تجزیه ناپذیر برای آن مطالعات و تحقیقات انجام می دهند .زباله خور
Plastic-eating protein created in British lab could spark recycling revolution, researchers claim
همانطور که می دانید بخش قابل توجهی از کره ی زمین به خصوص دریاها و اقیانوس ها به دلیل ریخته شدن زباله ها به خصوص زباله های غیرقابل تجزیه در معرض خطر جدی به عنوان زیستگاه ها هستند و حالا این یافته ی جدید آزمایشگاهی می تواند جان میلیون ها موجود زنده را نجات دهد.

براساس گزارشات آنزیمی که به طور تصادفی طی تحقیقاتی در دانشگاه ” پورتسمود” بدست آمد اولین پروتئین شناخته شده ای است که قابلیت هضم یا بهتر بگوییم تجزیه پلی اتیلن را دارد ، پلی اتیلن اصلی ترین ماده برای ساخت کالا های مصرفی پلاستیکی است.
این تحقیقات بعد از کشف باکتری خاصی در ژاپن انجام شد ، در حالی که آزمایشات بر روی یک باکتری طبیعی که در مرکز بازیافت ژاپن یافت شده بود، با آزمایشهای اشعه ایکس آن را به یک آنزیم قوی تبدیل کرد.

آزمایشات نشان داد که جهش آزمایشگاهی ساخته شده دارای توانایی سوپرشارژ برای تجزیه پلی اتیلن ترفتالات (PET)، یکی از محبوب ترین فرم های پلاستیکی است که توسط صنایع غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.
پروفسور ” جان گیهان” می گوید :
“با وجود پیشرفت های کم، این کشف غیرمنتظره نشان می دهد که وجود دارد که بتواند این آنزیم ها را بهبود ببخشد، ما را به راه حل بازیافت برای کوه های پراکنده ای که همیشه در حال رشد هستند نزدیک تر می کند.

با انجام تحقیقات در همین زمینه و استفاده از پروتئین کشف شده امید آن را داریم که در سالهای آینده به راحتی پلاستیک های غیرقابل بازیافت را از محیط زیست به راحتی خارج کنیم.
بطری های ساخته شده از PET برای بسته بندی ۷۰ درصد نوشابه های غیر الکلی، آبمیوه های معدنی و آب معدنی که در مغازه ها و سوپرمارکت ها فروخته می شود، مورد استفاده قرار می گیرد، آزمایشات نشان داد که جهش آزمایشگاهی ساخته شده دارای توانایی سوپرشارژ برای تجزیه پلی اتیلن ترفتالات (PET)، یکی از پرکاربردترین فرم های پلاستیکی است که توسط صنایع غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته‌بندی‌ها: اخبار علمی

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz