گروهی به بهانه نرخ ارز مردم را غارت می‌کنند

به گزارش خبرآنلاین، حسین راغفر با بررسی عواملی که سبب کاهش اعتماد عمومی بین مردم و حاکمیت شده است، با طرح چهار پیشنهاد برای بازسازی وضعیت کنونی اظهار کرد: گام اول عفو عمومی است؛ به جز کسانی که دستشان به خون و مال مردم آغشته است، عفو عمومی داده شود که زمینه بازگشت اعتماد مردم به جامعه فراهم شود.

 

او افزود: راهکار دوم فراهم شدن فضای گفت‌و‌گوی عمومی است، چرا وقتی اعتراضی از سوی گروهی صورت می‌گیرد، کسی توجه نمی‌کند؟ حتما منافع گروهی در میان است. ما به یاد داریم اوایل انقلاب مرحوم شهید بهشتی محاکمه افرادی مثل کیانوری و طبری را علنی کرد و معتقد بود که مردم خودشان قضاوت کنند. این روش‌ها بود که اعتماد مردم را به حاکمان جلب کرده بود. راغفر با بیان اینکه افزایش نرخ ارز نشان می‌دهد که توطئه‌ای در کار است، گفت: سیستم در درون خود دچار تعارض است و همه به‌دنبال زدن هم هستند. متاسفانه امروز در شبکه‌های مجازی پر از دروغ است که تحقیر ملی را تقویت می‌کند. به‌نظر من، تعمدی در این هجمه همه‌جانبه است که تحقیر ملی را به مردم تزریق می‌کند. او اضافه کرد: در شرایطی که فشارهای خارجی در جهان وجود دارد باید مردم را باورکنیم و به آنها اعتماد کنیم.

 

اگر توانستیم فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور را تغییر دهیم، همه ایران سود می‌برند و ناامنی اقتصادی از بین می‌رود. حتما به‌دنبال آن افرادی می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند که نتیجه آن کاهش فشار غرب خواهد بود. این کارشناس اقتصاد سومین راهکار را کاهش نابرابری ذکر کرد و گفت: سیاست دولت باید این باشد که از گروه‌های محروم حمایت کند. مردم باید بدانند که دولت از آنها حمایت می‌کند. حتما شورش بعدی، شورش پابرهنه‌هاست که قابل کنترل هم نیست. باید بر ظرفیت‌های داخلی تمرکز کرد تا غرب از خواسته‌اش کوتاه بیاید.

 

نان گروهی در تحریم‌هاست

راغفر گفت: چهارمین راهکار بازگشت اعتماد عمومی  مبارزه با فساد است.این امر امکانپذیر نیست مگر اینکه شفاف‌سازی صورت بگیرد. استاد دانشگاه الزهرا عنوان کرد: امروز فرصت تاریخی برای بازسازی این رفتارها در داخل کشور پیش رو داریم. هیچ‌کجای دنیا اصلاحات از بالا صورت نمی‌گیرد، بلکه از طبقات پایین اجتماع آغاز می‌شود.

 

او گفت: از امروز به بعد شاهد امواج توفنده تورم خواهیم بود. یکی از دلایل مهاجرت در ایران به‌نظر من مسکن است، چون جوان ایرانی می‌بیند با درآمدی که دارد هرگز نمی‌تواند صاحب خانه شود. راغفر تاکید کرد: مساله کشور ما تهدیدهای آمریکا نیست، اما عده‌ای می‌خواهند این موضوع را مطرح کنندد، چون نان آنها در طرح تحریم‌هاست.

 

مافیای فولاد کشور را بلعیده است

 

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۶۰‌درصد صادرات ما نفتی است و مابقی که غیرنفتی است میعانات گازی است که آن هم جزو زیربخش‌های نفتی محسوب می‌شود،گفت: کل صادرات غیرنفتی ما زیر پنج‌درصد است که آن‌هم فرش و مصنوعات صنعتی است. مابقی وابسته صنایع است. راغفر گفت: در کشور مافیای فولاد ساخته‌ایم و آنها مملکت را بلعیده‌اند. متاسفانه تصمیماتی هم که گرفته می‌شود حافظ منافع آنهاست.

 

تولید صنایع کوچک ما در اقتصاد نقشی ندارد و سهم آنها در تولید ملی زیر دو‌درصد است. او گفت: در حالی که  برای توسعه صنایع کوچک الگو داریم. الگوی آن هم ایجاد خوشه‌های صنعتی است. همه کشورهای اروپایی و آمریکا این الگو را اجرا کرده است. شیوه کار این است که یک سه ضلعی دولت، دانشگاه و بنگاه اقتصادی تشکیل شود. دانشگاه نوآوری کند. دولت حمایت و بنگاه اقتصادی آن را اجرا کند. امروز تنها راهکار حمایت از تولید ملی استفاده از ظرفیت‌های داخلی است. این اقتصاددان با اشاره به اینکه پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم هفت طرح فولادی به فاصله ۱۰۰ کیلومتر در استان خراسان رضوی، شرقی و غربی اجرا کرد،گفت: امروز با توجه خشکسالی همه این طرح‌ها زیر ۲۰‌درصد کار می‌کنند،‌ چرا با این وجود در وسط کویر در یزد مجددا کارخانه فولاد احداث می‌شود. این نهایت بلاهت است.

 

او افزود: همین امروز در اصفهان بحث این است که فولاد مبارکه از اصفهان جمع شود، چون مردم آب شرب ندارند. راغفر با بیان اینکه اقتصاد کشور امروز گرفتار مافیای واردکنندگان خودرو است، متذکر شد: در سال ۹۵ به میزان پنج‌میلیارد دلار خودرو وارد شده است، این در حالی است که  در همین مدت تنها ۵/۷‌میلیارد دلار ماشین آلات کشاورزی وارد شده است. این استاد دانشگاه گفت: اینکه گروهی به بهانه افزایش نرخ ارز کالاها را گران می فروشند، این غارت اموال مردم است. همه این افراد هم در خارج از کشور برای خود زندگی ساخته‌اند. استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه چند سال است که کشور گرفتار فرار سرمایه است،تصریح کرد: مگر رشد اقتصادی ترکیه از همین سرمایه‌های ایرانی‌ها نیست.یا گرجستان که داریم آن را آباد می‌کنیم؟ علت این فرار سرمایه ناامنی در اقتصاد است.

 

او اضافه کرد: تا زمانی که بخش های نظامی در اقتصاد حضور داشته باشند، بانک‌ها به بخش خصوصی وام نمی‌دهند. راغفر با بیان اینکه سرمایه اجتماعی دو وجه دارد،گفت: وجه اول ارتباط مردم با هم و دوم ارتباط مردم با حاکمیت است. متاسفانه ما در هر دو شکست خورده ایم. در سال ۹۵ از هر ۱۰‌هزار نفر ۳۰۰ نفر زندانی شده‌اند و این فاجعه است که اعتماد مردم را از بین برده است.

دسته‌بندی‌ها: اخبار اقتصادی

برچسب‌ها: ,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz