یارانه ۲ میلیونی دولت به گردشگری خارجی

بازار ارز در ســال ۹۷ شــرایط ویژه ای را نسبت به گذشته تجربه کرد. از ۲۰ فروردین که سیاست ارز تک نرخی تحت فشار بازار ارز به اجرا گذاشته شد، اوضاع ارزی کشور متحول شد. اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار هم نتوانست  هیجانات بازار  را متوقف کند . قیمت دلار در بازار آزاد به طور لحظه ای بالا میرفت و دولت توان جلوگیری از آن را نداشت.

 

با تک نرخی شــدن ارز، نیاز واردات کشور تامین شد اما بازار آزاد که به عنوان بازار زیرزمینی همچنان به فعالیت خود ادامه داد. حالا دلالی ارز دیگر به سبزه میدان و میدان فردوسی تهران محدود نمی شود و تورهای گردشگری هم وارد میدان شده اند.

 

آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده ۵۰۰ یورو ارز به مسافران پرداخت می شود. اختلاف ۴۶۰۰  تومانی قیمت یوروی بانک مرکزی با قیمت آن در بازار زیرزمینی موجب شده است تا رانت دریافت ارز بانکی، رقم قابل توجهی باشد.

 

حالا بانک مرکزی مطابق با قوانین جدید ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو ارز به مسافران خارج از کشور پرداخت می کند اما این روزها شایعه قطع شدن ارز مسافری سر زبان ها افتاده است.

 

بر این اساس مسافران می‌توانند ویزا و بلیت و سایر مدارک این میزان ارز را با نرخ دولتی که برای دلار ۴۲۰۰ تومان و یورو تا ۵۰۰۰ تومان است، دریافت کنند. در حالی اختلاف قیمت این ارز با بازار آزاد (دلار حدود ۸۴۰۰ و یورو حدود ۹۶۰۰ تومان)موجب ایجاد رانت و حواشی شده است.

 

یک حساب و کتاب ساده نشان می دهد که دولت به هر مسافر ۴ میلیون و ۸۰۰هزار تومان ( ۵۰۰ یورو به ارزش ۹۶۰۰) ارز پرداخت می کند این در حالی است که سفر به کشورهای همسایه ایران به همراه تورها این روزها بین ۲ تا ۳ میلیون تومان و حتی در برخی موارد کمتر از اینها آب می خورد.

 

سایت برخی از آژانس های هواپیمایی  کمترین قیمت سفر به ارمنستان  ۴ شبه را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده و بیشترین قیمت را ۱یک میلیون و ۹۰۰ هراز اعلام کرده اند.  سفر به ترکیه هم این روزها در کمترین حالت ۲.۲ میلیون تومان  آب می خورد .

 

پول نیوز

دسته‌بندی‌ها: اخبار گردشگری

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
avatar
wpDiscuz